Tuesday, June 24, 2008

جواب بسته پیشنهادی غرب طول کشیده، و بدلیل قابل فهم

بیش از یک هفته از ارائه بسته مشوقهای هسته ای توسط گروه 5+1(آمریکا، چین، روسیه، انگیس، فرانسه و آلمان) به ایران گذشت. در این فاصله اظهار نظرهای متفاوتی از زبان افراد مختلف و از جانب طرفین شنیده شد. تا امروز تهران هنوز جواب روشن و واضحی نداده و همون لحن قبل رو داره، که داریم بررسی میکنیم و بعد جواب میدیم. اروپا و امریکا هم بیکار نشستن، آخه اگه این آقایون در تهران بازی رو 10-15 سالی باشه که یاد گرفتن غربیها یکم تجربشون بیشتر، اروپا برای اینکه وقت تلف نشه و بموقع آماده باشه (!)داره تحریم مالی بیشتر رو بررسی میکنه ، آمریکا هم در مجلس سنا طرح تحریم مالی بیشتر رو از همین حالا تصویب کرده و آماده منتظر جواب آقایون در تهران نشسته! حالا بیخود هم نیست که تهران کلی وقت لازم داره برای جواب دادن، چون آخه نمیشه جواب بچه گانه ای داد که!

Tuesday, June 17, 2008

تهران باید بدونه که 2 2 تا 4 تا میشه، هم آسان تر است و هم کم هزینه تر

امروز آخرین امتحان این ترم (سیمستر) تمام شد. یک نفس راحت کشیدم. فعلا تا چند هفته ای وقت آزاد بیشتر دارم، یک کمی بیشتربه کارهای آقایون در جمهوری اسلامی بپردازیم، خدا رو چه دیدی شاید گوش شنوایی پیدا شد.
اتفاقا بحث داغ هسته ای هم دوباره از اوایل همین هفته، با رفتن آقای خاویر سولانا (نماینده اتحادیه اروپا) و گروه همراه (نمایندگانی از وزرای خارجه 5 کشور دارای حق وتو در شورای امنیت) به ایران و برای ارائه بسته جدید مشوقهای غرب در قبال تعلیق غنی سازی اورانیوم، شروع شده. روز شنبه، آقای سولانا بسته پیشنهادی را تحویل مقامات مسئول جمهوری اسلامی داده و به اروپا برگشته. وقتی تهران بوده با چند نفر از این آقایون صحبت کرده و بر اساس صحبتهایی که ردوبدل شده، نظرش اینه که جمهوری اسلامی 2 2 تا 4 تا رو بلده. اما از گوشه و کنار زمزمه هایی مبنی بر جواب منفی به این بسته شنیده میشه. اطمینان دارم آقای سولانا هم مثل من امیدواره که این نق زدن ها از جانب دهن لقانی باشه که وقتی مدرسه میرفتن همیشه در امتحان حساب نمره بد میگرفتن! البته آقای علی لاریجانی ریاست کنونی مجلس و آقای بروجردی ریاست کمسیون امنیت و روابط خارجی تاکید کرده اند که عجله ای در دادن پاسخ منفی نیست و پاسخ، پس از مطالعه و بررسی دقیق محتویات وهمچنین بررسی شرایط کنونی منطقه و دنیا داده خواهد شد. من شنیده ام که رشته تحصیلی آقای لاریجانی ریاضی بوده، این نگاه ایشون به بسته پیشنهادی نمیتونه که با رشته تحصیلیشون بی ارتباط باشه. حتما باید بدونن که 2 2 تا 4 تا میشه!