Tuesday, September 30, 2008

ملاقات و از هر دری سخنی با سفیر ونزوئلا در استرالیا

امروز، آقای نلسون داویلا-سفیر کشور ونزوئلا در استرالیا- به دعوت انجمن دانشجویی به دانشکده حقوق وعلوم سیاسی آمده بودند.


قبل و بعد از سخنرانی ایشون کلی با هم گپ زدیم. مرد بسیار جالبی هستن، با هوش و انقلابی. خیلی با شور و شوق از 10 سال در قدرت بودن آقای چاوز(رئیس جمهور ونزوئلا) صحبت می کرد. از وضعیت مردم قبل از انقلابشون صحبت کرد، که چطور وضعیت معیشتی اکثریت مردم خوب نبوده، قشر ضعیف جامعه تحت فشار و قشر اقلیت ثروتمند در رفاه بوده اند. نظام سابق کشورشون حامی سرمایه داران و توسط غرب، بخصوص آمریکا، حمایت و پشتیبانی می شده اند، و چطور آقای چاوز که یک فرد نظامی بود ه اند رهبری انقلاب رو در دست گرفتند و با حمایت مردم دولت مردمی تشکیل دادن. از تغییر کامل قانون اساسی ونزوئلا و به رفراندم گذاشتن آن، و اینکه با اکثریت بالایی به تصویب مردم رسیده صحبت کرد. از ملی کردن منابع طبیعی کشورشون از قبیل نفت و گاز، از آزادی مطبوعات و آزادی بیان و انتخابات گفت. از روح انقلابی چاوز و همراهانش، از خودش و از مردم ونزوئلا، تمام این صحبتها رو با شور و هیجان و جسارت یک فرد انقلابی میگفت. این رو هم اضافه کرد که امروز، آمریکا تنها به این دلیل که دولت انقلابی آقای چاوز قدرت رو از دست اون اقلیت سرمایه داری که کشورشون رو غارت می کردند و بیشترین منافع اون رو به جیب شرکتهای عظیم آمریکایی سرازیر می کردن گرفته، آن رو متهم به نقض حقوق بشر و نبود آزادی می کنه و قصد سرنگونی آن رو داشته و داره.بعد از سخنرانیش کلی با هم گپ زدیم. گفت که اخیرا یک هفته ای ایران بوده و کلی هم از مهمان نوازی و غذاهای ایرانی تعریف کرد. من هم ازش در مورد تصمیمات رادیکال دولت آقای چاوز در موارد مختلف از قبیل: همکاری نظامی با روسیه، خرید های تسلیحاتی میلیاردی، اخیرا اخراج سفیر آمریکا از کشورشون، پیشنهاد خطرناک آفای چاوز در مورد مستقر کردن موشکهای روسی در خاک ونزوئلا و اعلام تصمیم کشورشون مبنی بر راه اندازی برنامه هسته ای صلح آمیز به کمک روسیه سوال کردم. و صریحا پرسیدم که می دونید چکار می کنید و از عواقب احتمالی این کارها اطلاع دارید؟ خندید و با شجاعت یک انقلابی گفت که برای تغییر دنیا به یک دنیای بهتر که همه بتونیم به اندازه هم از امکانات موجود در دنیا استفاده و زندگی کنیم، باید که آماده پرداخت هزینه هم باشیم! بهش گفتم اگه بشه، خیلی خوب میشه، اما من زیاد مطمئن نیستم! خنید، من هم خندیدم، کارتش رو داد و گفت به کشورش سری بزنم.


Tuesday, September 2, 2008

چند نکته

یک هفته ای میشه که بلاگ رو آپ دیت نکردم. هفته ششم کلاسهاست و کم کم تکلیف ها داره دییو میشه، به این خاطره. اما یک خبر خوب، با یک دوست خوب ایرانی در حال راه اندازی یک سایت خبری، فرهنگی و سیاسی هستیم. نام سایت ثبت شده، کارهای طراحی و تکنیکی سایت در حال انجامه و به محض آماده شدن، شروع می کنیم. با وضعیت اطلاعاتی ما ایرانیان خارج از کشور و بخصوص در استرالیا، نیاز به یک سایت خبری با اطلاعات بروز شده از تغییر و تحولات بین المللی در رابطه با ایران، احساس می شد.

خبر خوبه دیگه اینکه، آقای اوباما از طرف حزب دمکرات آمریکا رسما کاندیدای اتنخابات ریاست جمهوری آینده معرفی شد. دور از انتظار نبود، یعنی تقریبا قطعی بود، خیلی وقت قبل اینجا پیش بینی کرده بوذم. اما نکته قابل مکث، مدت زمان باقی مونده از ریاست آقای بوش در کاخ سفید است، خیلی دلم می خواست که به همون راحتی که کاندید شدن آقای اوباما رو پیش بینی کردم، میتونستم بگم که آقای بوش بدون یک دردسر دیگه از کاخ سفید میره! اگرچه احتمال اینکه دردسر دیگه ای قبل از رفتن درست کنه بسیار ناچیزه، اما همین ناچیز هم منو نگران می کنه! امیدوارم نگرانیم بی مورد باشه.